Elektronik Arşiv Nedir ?
Elektronik Arşiv, Makina Mühendisleri Odası’nın 50 yıllık geçmişinde yayımlamış olduğu tüm dergiler, bültenler, kongre – kurultay – sempozyum kitapları, çalışma raporları gibi yayınların internet üzerinden ulaşılabilir kılınmasını amaçlıyor. Bu amaç kapsamında, 40.000 sayfa doküman taranarak internete aktarılmıştır. Şu anda elektronik arşivden Oda bültenlerine ve dergilerine ulaşmak mümkündür. İlerleyen günlerde diğer Oda belgeleri de bu bölüme eklenerek ulaşılan belge sayısı arttırılacaktır.

Bu belgelerin tamamı http://arsiv.mmo.org.tr adresinde mevcut olmakla birlikte, şimdilik arama işlemeleri sadece belgenin adı, tarihi, sayısı, içindekiler bölümleri üzerinden yapılmaktadır. Yani bir kelime girdiğinizde bu kelime eğer belgenin adı, tarihi, sayısı, içindekiler bölümlerinde geçiyor ise arama sonrası çıkan listede bu belgeye ulaşabileceksiniz. Belgelerin içersindeki yazıların tamamı üzerinden kelime taramak şimdilik mümkün değildir.

Elektronik Arşiv'de Nasıl Arama Yapacaksınız ?
Arama yapmak üzere iki seçeneğimiz bulunmaktadır.

Basit aramaya geçmek için tıklayın Basit Arama
Basit arama yaparken öncelikle yapmanız gereken aradığınız kelimeleri "Arama Kutusu"na yazdıktan sonra "Ara" tuşuna basarak gelen sonuçları incelemek olacaktır. Basit arama sırasında ayrıca aşağıda belirtilen kriterler çerçevesinde aramlarda yapabilirsiniz.

  • "Arama Kutusu"un altında yer alan kutuyu işaretlediğinizde "küçük / BÜYÜK harf" duyarlı arayabilir
  • "Arama Kutusu" sonundaki listeden seçtiğiniz kategori iile sınırılı bir aram yapabilirsiniz. Yani basit arama içerisinden doğrudan bültenler ya da dergiler içinde arama yapmak mümkündür.

Gelişmiş aramaya geçmek için tıklayın Gelişmiş Arama
Gelişmiş arama yaparken bu bölümdeki Sayı, Kategori, Tarih Aralığı, Aranacak Kelime bölümlerini doldurarak aradığınız kaynağa daha doğrudan ulaşmanız hedeflenmiştir. Bu bölümde eğer birden fazla bölüme veri girerseniz, sadece bu koşulların tamamını sağlayan belgelerin listesine ulaşacaksınız.

  • Herhangi bir yayının 327. sayısına ulaşmak isterseniz aşağıdan yayının kategorisini işaretleyip, sayı kısmına 327 girmeniz yeterli olacaktır.
  • Belli bir tarih aralığına ilişkin arama yapıyorsanız 1. ve 2. tarih aralığını gg/aa/yyyy şekilnde doldurmanız durumunda bu tarih aralığüı içinde arama yapabileceksiniz. Ayrıca 1. tarih aralığını doldurup 2.ni boş bırakmanız durumunda girdiğiniz tarihten ileri doğru, 2. tarih aralığını doldurup 1.ni boş bırakmanız durumunda ise girdiğiniz tarihten geri doğru arama yapmanız mümkün olacaktır.
  • Yukardakine benzere sorgular oluşturarak "Aranacak Kelime" bölümüne kelimeler girmeniz durumunda belirtilen kriterlere sahip ve içindekiler ya da belge adı bölümünde bu kelimeler geçen belgeler sıralanacaktır.

Genel İpuçları
Elektronik Arşiv, arama kelimelerinizin içindekiler ya da belge adı bölümünde içeren belgelere ulaştığı için, aramalarınızı daraltmak, arama terimlerinize yenilerini eklemek kolaydır. Daha fazla kelime ekleyerek, ulaşılan belgelere uygun olarak daha özel bir yapıya sahip olmasını sağlamış olursunuz.

Kelimeleri eklemek-çıkarmak
Aramanızdan bir kelimeyi hemen başına bir eksi ("-") işareti koyarak çıkarabilirsiniz. (Eksi işaretinden önce bir boşluk bıraktığınızdan emin olunuz.)

Aramanıza bir kelimeyi hemen başına bir artı ("+") işareti koyarak ekleyebilirsiniz.(Artı işaretinden önce bir boşluk bıraktığınızdan emin olunuz.)

Tamlama Aramaları
Elektronik Arşiv ile tırnak işareti kullanarak tamlamaları arayabilirsiniz. Çift tırnaklar içine yazılmış kelimeler ("bunun gibi") bütün belgeler birarada listelenecektir.

Tamlama arama, kelime ekleme-çıkarma şöyle özetlenebilir:

ahmet + ali --> + kullanımı : hem "ahmet" hem de "ali" geçenler
ahmet ali --> boşluk kullanımı : hem "ahmet" hem de "ali" geçenler
"ahmet ali" --> "" kullanımı : içinde "ahmet ali" geçenler
ahmet - ali --> içinde ahmet geçen ama ali geçmeyen kayıtlar

Arama Sonuçları
Arama sonuçları görüntülendiğinde aradığınız kelimeyi yandaki biçimde altı çizili göreceksiniz.Örnek :

Aradığınız belgenin adı, sayısı ve tarihinin altında belgenin içindekiler bölümü ve TIFF (Resim Formatı), RFT (Zengşn Metin Biçimi) ve WEB ikonlarını göreceksiniz.Belger her üç formatta da yayınlanmıyor olabilir. Bu durumda mevcut olmayan format ikonu siyah beyaz olacak ve fare geldiğinde gözüken ipuçu da bu formatın mevcut olmadığını belirtecektir.

Aktif belge ikonları: Mevcut olmayan belge ikonları:
Bu belgenin TIF (Resim) formatına erişmek için tıklayınız Bu belgenin RTF (Zengin Metin Biçimi) formatına erişmek için tıklayınız Bu belgeye ait WEB SAYFASINA erişmek için tıklayınız Bu belgenin TIF (Resim) formatı yoktur Bu belgenin RTF (Zengin Metin Biçimi) formatı yoktur Bu belgeye ait bir WEB SAYFASI yoktur

Arama sonuçları görüntülendiğinde varsayılan listeleme biçimi özet listeleme şeklindedir. Yandaki linke basarak detaylı listelemeye geçilebilir.